מי צריך מחשב?

עבור רובינו, אם לא כולנו, השאלה הזו לא עלתה מעולם. חזינו בהמצאת המחשב, בחדירתו אל המרחב הביתי ואז יותר ויותר אל המרחב האישי. כיום, כמעט כל אחד מאיתנו משתמש במחשב אפילו תמצאו משחקי מחשב לגיל הרך. היום כל אחד מסתובב עם מחשב קטן עליו – כל הזמן. אבל אם נשאיר טלפונים סלולריים מחוץ לדיון ונתמקד במחשבים האישיים – הנייחים והניידים, נראה שלא כלכך פשוט לענות על השאלה הזו. כמו בכל נושא מורכב – ישנם טיעונים מכל צד של הכף וכנראה שאי אפשר יהיה לקבוע בוודאות לאיזה צד היא נוטה בסופו של עניין. אז האם מחשבים שיפרו את חיינו או להפך. האם מדפסות גרמו לנו לקרוא ולכתוב יותר או פחות. האם האינטרנט גרם לנו לתקשר פחות אחד עם השני?

מחשבים במאה ה-21

קודם כל, מאז הכוונה המקורית שלשמה יועד המחשב ועד היום, היו שינויים מרחיקי לכת. כיום, אין כמעט דבר שאי אפשר לעשות באמצעות המחשב. האם זה חיובי או שלילי. יש גאלה שאומרים שמדובר ברעה חולה. כאשר למכשיר אחד בבית ישנם שימושים רבים כלכך, אנחנו נמשכים אליו, נשאבים אליו, מבלי להבחין בכך שאנחנו לא ממלאים צורך אלא התמכרות. קשה לראות בזווית העין מחשב ולא לגשת אליו. אם פעם היית מחפש מה לעשות מתוך שיעמום, חוקר את הרצונות שלך ומגבש החלטה עצמאית – כיום המחשב לא מאפשר את זה. הוא הרי יכול לענות על כל רצון שלנו. אם אנחנו רוצים לדבר עם מישהו או לראות כל דבר שהגיע לטלוויזיה – אנחנו יכולים באמצעות המחשב. אם נמאס לנו ממסך המחשבים – יש כיום טבלטים, מדפסות לייזר, ספרים אלקטרוניים – יש פתרון להכל.

מידע חופשי במחשב במקום ספרייה

כל סטודנט יודע כיום שלא באמת צריך ללכת לספרייה או לקנות ספר – אפשר פשוט להוריד אותו למחשב ולחפש מקום עם מדפסות זולות וכריכה מהירה. מצד אחד – הגישה החופשית לכלכך הרבה מידע אמורה להיות ברכה. כל דבר שאנחנו רוצים לדעת, כל מומחה שאנחנו רוצים לשאול – הכל קיים באינטרנט. הבעיה היחידה היא שהקלות הבלתי נתפסת הזו לרכוש מידע מרגילה אותנו לחוסר מאמץ וגורמת לנו למאוס במידע שלוקח זמן לרכוש אותו. לדעתי, בעתיד הלא רחוק, כל מלאכה שמצריכה השקעה תרד ברמה.

האם המחשב הוא ברכה או כללה?

אולי כמעט ללא עוררין, אפשר להגיד שנוכחות המחשב בביתנו תרמה ליצירתיות הכללית באוכלוסייה ומימושה. כיום כל אחד עם מחשב ביתי פשוט יכול להפיק מוזיקה באיכות שלא נופלת מאיכות של אולפן שנחשב מקצועי עד לפני עשר שנים. ציורים, אנימציה הדפסה על חולצות, מערכונים קצרים – כל אלה הפכו להיות נפוצים יותר מאי פעם. כנראה הודות לטכנולוגיה המתקדמת של מחשבים היום ויכולת החשיפה הרחבה של האינטרנט.
אז בשורה התחתונה, אנחנו לא יכולים להכריע בדיוק. נראה שמחשבים התחילו כברכה ועדיין משרתים ככאלה בתחומים מסויימים, אבל שצריך להגביל את הפלישה שלהם לחיים שלנו. הדפסה על חולצות אינה כורח המציאות ולפעמים צריך לדעת לוותר על משהו טוב כדי להביט קדימה.

פורסם ע”י דורון